Q & A

Wybór fotografa nie jest łatwy i wiąże się z nim wiele wątpliwości. Dlatego tutaj znajdziesz odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania.

Ta lista jest na bieżąco aktualizowana, ale jeśli brakuje na niej czegoś to skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy, a na pewno Ci odpowiem.

Gdzie fotografujesz?

Wszędzie. Przemieszczanie się nie stanowi dla mnie problemu i przyjadę do Was w dowolne miejsce w Polsce, Europie czy na świecie. Kocham podróże i nowe doświadczenia!

Jak będzie wyglądała nasza współpraca i kontakt?

Możecie do mnie pisać i dzwonić jeśli tylko Wam się coś przypomni. Ja na pewno zadzwonię do Was w tygodniu przed ślubem, żeby dokładnie potwierdzić wszystkie godziny i miejsca.

Czy musimy się spotkać aby podpisać umowę?

Nie. Bez problemu możemy zrobić to przez internet.

Czy można wymienić sesję narzeczeńską na sesję poślubną?

Nie, już tłumaczę dlaczego… Dzień ślubu mimo swego piękna jest pełen stresu: Czy dekoracje ułożone prawidłowo? Czy wódka się chłodzi? I tysiąc innych, podobnych rzeczy. Sesję narzeczeńską oferuję Wam w pewnym celu. Chcę żebyśmy się poznali bliżej, oswoili się ze swoją obecnością, a w dniu wesela czuli się ze sobą swobodnie, i żebyście nie musieli dodatkowo stresować się tym, że obcy facet plącze się Wam po domu i celuje w Was z obiektywu. Gdy się poznam wcześniej, w dniu ślubu będziecie bardziej rozluźnieni, przez co będę mógł zrobić bardziej naturalne zdjęcia.

Na jakim sprzęcie pracujesz?

Używam pełnoklatkowych aparatów Nikon oraz jasnych stałoogniskowych obiektywów Sigma i Nikon.

Czy zabezpieczasz zdjęcia na wypadek awarii?

Tak. Już w trakcie robienia zdjęć tworzę kopię zapasową (moje aparaty zapisują zdjęcia na dwie karty jednocześnie). Zaraz po powrocie do domu tworzę kopie zapasowe na kilku dyskach twardych.

Co jeśli coś Ci się stanie przed ślubem?

Jeśli tylko będę w stanie chodzić to pojawię się mimo choroby. Jeśli to będzie coś na prawdę poważnego, znajdę Wam odpowiednie zastępstwo wśród moich znajomych fotografów.

Czy obrabiasz fotografie?

Staram się by Wasze zdjęcia wyglądały naturalnie, ale jednocześnie miały odpowiedni klimat. Każde zdjęcie poddaję obróbce by osiągnąć zamierzony efekt. Nie zajmuję się jednak szczegółowym retuszem zdjęć i usuwaniem wszelkich niedoskonałości. Ślub to impreza spontaniczna, w której chcę opowiedzieć historię, a nie zakłamywać rzeczywistość. Ale jak w dniu ślubu wyskoczy Ci jakiś pryszcz na czole to go usunę ;- )

Plener ślubny w dniu wesela czy w inny dzień?

To zależy tylko od Was. Nawet jeśli chcielibyście plener w inny dzień to jeżeli czas i możliwości miejsca na to pozwalają staram się porwać Was na krótką chwile z wesela i zrobić kilka zdjęć jeszcze w dniu ślubu, bo emocji z tego dnia nie da się powtórzyć.

Co zrobić jak nie mamy pomysłu na plener?

Wtedy ja mam pomysł ;- ) Studiowałem turystykę więc znam wiele ciekawych miejsc, a nie lubię robić zdjęć dwa razy w tym samym miejscu. Dlatego też chcę Was jak najlepiej poznać, żeby w razie takiej sytuacji móc Wam coś ciekawego zaproponować.

Ile trwa sesja ślubna?

W dniu ślubu ok 20 min, bo wiem, że chcecie jak najwięcej czasu spędzić z bliskimi. Innego dnia pracujemy sobie bez pośpiechu i możemy odwiedzić kilka miejsc, żeby na waszych zdjęciach było jakies urozmaicenie. Zrobimy też na pewno przerwę na kawę.

W jakiej formie dostaniemy zdjęcia?

Na pewno na pendrive, w formie galerii internetowej i jako drukowane odbitki. Czy dostaniecie je także w formie albumu/fotoksiążki, wydruków wielkoformatowych to już zależy tylko od Was.

Czy robisz albumy?

Tak. Ale najczęściej szczegóły odnośnie albumu ustalamy już wtedy, gdy widzicie gotowe zdjęcia.

Kto wybiera zdjęcia?

Ogólną selekcję zawsze robię ja. Jeśli brakuje Wam kogoś z rodziny na zdjęciach to przypomnijcie mi o tym. Przygotowuje także wstępny projekt albumu, ale zawsze przed drukiem oddaję go pod Waszą ocenę. Decyzję odnośnie odbitek zostawiam Wam.

Kiedy dostanę zdjęcia?

Wiem, że bardzo Wam na tym zależy, dlatego staram się podesłać Wam przynajmniej kilka zdjęć jeszcze w tygodniu po ślubie (żebyście mieli coś do podesłania znajomym ;- ) Jak przygotuje wszystkie zdjęcia udostępniam je Wam w Galerii internetowej.

Dlaczego to tyle kosztuje?

Fotografowanie jest dla mnie przyjemnością, ale także i źródłem dochodu. Dlatego legalnie prowadzę działalność co wiąże się ze znacznymi opłatami (ZUS, podatki, legalne oprogramowanie, utrzymanie i prowadzenie strony internetowej itd.) Chcąc zapewnić Wam odpowiednią jakość zdjęć muszę nieustannie inwestować w sprzęt fotograficzny, który się zużywa i serwosować go. Natomiast by zapewnić bezpieczeństwo Waszym zdjęciom wele sprzętu muszę mieć podwójnie (zapasowy aparat, dodatkowe karty pamięci, dyski twarde itp) To wszystko generuje koszty których nie widać, ale niestety jednak są.

Jak będziesz ubrany?

Na pewno będzie to koszula, ciemne spodnie wizytowe i półbuty. Kolorów nie podam bo nie wiem co mi żona wypierze ;-P Mój strój musi być jednocześnie elegancki i wygodny.

Czy zajmujesz się filmowaniem?

Osobiście nie. Próbowałem kiedyś filmu i nie czułem się w tym dobrze. Mam jednak zaprzyjaźnione filmy, z którymi bardzo blisko współpracuję, które z czystym sumieniem mogę Wam polecić. Napiszcie o tym tylko.

Jak się przemieszczasz?

Najczęściej samochodem. Nie mogę Was obciążać myśleniem o mnie bo macie w tym dniu wystarczająco dużo na głowie. Dodatkowo bardzo często muszę być gdzieś zanim Wy tam zdążycie dojechać. W wyjątkowych sytuacjach może się jednak zdarzyć, że będę was prosił o drobną pomoc w tym temacie.

Czy masz pozwolenie na fotografowanie w kościele?

Tak. Ukończyłem kurs liturgiczny dla fotografów i mam odpowiednie zaświadczenie choć i bez niego potrafię się zachować ;- )

Czy możemy dostać umowę albo ofertę do przeczytania?

Oczywiście, nie mam przed Wami nic do ukrycia. Napiszcie mi tylko o tym.